Vyhľadajte na stránke
RÁNO, POPOLUDNÍ ALEBO VEČER - KEDY JE NAJLEPŠIE BEHAŤ?
RÁNO, POPOLUDNÍ ALEBO VEČER - KEDY JE NAJLEPŠIE BEHAŤ?
Magazin
04.10.2023.
Magazin

RÁNO, POPOLUDNÍ ALEBO VEČER - KEDY JE NAJLEPŠIE BEHAŤ?

04.10.2023.

Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivity vyberajú na základe svojho denného režimu, ktorý sa im nepáči alebo ho nemôžu zmeniť. Iní sa však zaujímajú o zdravotné prínosy behu v určitých častiach dňa. Hoci sa chute líšia, takmer každý bežec má svoj vlastný ideálny čas a dôvody, prečo je práve tento čas na beh najlepší.

V ďalšej časti textu sa venujeme výhodám a nevýhodám behu ráno, cez deň a večer - ktorý čas prináša najviac výhod. Pre všetkých nadšencov behu je to často diskutovaná otázka. Aby sme našli odpovede a pomohli vám nájsť ideálny čas na beh, preskúmali sme výhody a nevýhody behu ráno, cez deň a večer.

Behanie ráno: Energický začiatok dňa

Ranný jogging má viacero výhod. Bežci, ktorí uprednostňujú túto možnosť, poukazujú na to, že ranná fyzická aktivita im dodáva energiu na celý deň, zatiaľ čo tým, ktorým chýba motivácia, môže ranný beh pomôcť vytvoriť zdravú rutinu. Ak sa snažíte schudnúť, behanie skoro ráno povzbudí vaše telo k spaľovaniu tukov. Medzi výhody patrí zvýšená koncentrácia počas hodín strávených štúdiom alebo v práci, nižší krvný tlak a lepší spánok. Ďalšou výhodou je vyšší obsah kyslíka v rannom vzduchu, ktorý uľahčuje dýchanie. Ak sa však rozhodnete behať ráno, keď vaše svaly nie sú dostatočne pripravené, môžete pociťovať stuhnutosť a napätie, ktoré sa dostaví hneď po prebudení. Táto nevýhoda ranného behu znamená nedostatočnú kontrolu a koordináciu pohybov. Ak sa teda rozhodnete cvičiť ráno, dobre sa predtým vyspite a poriadne sa zahrejte, aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam.

Behanie počas dňa: Boj proti popoludňajšej únave

Ak sa chcete vyhnúť popoludňajšiemu poklesu energie, najlepšou voľbou môže byť behanie počas dňa. V tomto období je telo zvyčajne čulejšie a po jedle máte viac energie. Stred dňa poskytuje najlepšie podmienky na beh s vysokou intenzitou a môže zlepšiť vašu produktivitu. Už polhodina

miernej fyzickej aktivity dokáže odstrániť kognitívnu únavu. Je však dôležité počkať primeraný čas po jedle, aby ste sa vyhli žalúdočno-črevným problémom počas behu. V závislosti od toho, aká ťažká a bohatá je vaša strava, aby ste sa vyhli tráviacim problémom, pred začatím behu si urobte 30-minútovú prestávku po ľahkom občerstvení, a ak ste mali veľký obed, počkajte 1,5 až 2 hodiny. Ak máte dostatok energie pred obedom - absolvujte tréning, ak sa vám po jedle nechce behať, potom si zacvičte.

Behanie večer: relaxácia a pokojný spánok

Pre tých, ktorí nemajú čas počas dňa, môže byť ideálny večerný beh. Je to čas, keď sa môžete zbaviť stresu a relaxovať po náročnom pracovnom dni. Večerný beh vám môže pomôcť aj lepšie zaspať za predpokladu, že tréning ukončíte aspoň dve hodiny pred spaním. Hoci sa predtým predpokladalo, že večerné cvičenie môže narušiť spánok, najnovšie výskumy ukazujú opak. Takisto je menej pravdepodobné, že sa zraníte, pretože po rôznych aktivitách počas dňa sú vaše svaly večer relatívne zahriate.

Je ideálny čas na behanie pre ženy a mužov iný?

Niektoré štúdie ukazujú, že ideálny čas na beh sa môže líšiť u žien a mužov. Na základe výsledkov by ženy, ktorých cieľom je zníženie tuku v páse a krvného tlaku, mali cvičiť ráno, zatiaľ čo tie, ktoré chcú posilniť svaly a zlepšiť celkovú náladu, by mali cvičiť večer. Mužov denná doba ovplyvňuje menej, ale ukázalo sa, že večer je ideálny čas na behanie, ak chcú zlepšiť zdravie srdca, metabolizmus a dosiahnuť emocionálnu pohodu.

Hľadanie ideálneho času pre vás

Na otázku, kedy je najlepší čas na behanie, neexistuje univerzálna odpoveď, pretože to závisí od vašich individuálnych cieľov, časového harmonogramu a schopností. Ak si chcete len udržať úroveň svojej kondície, môžete behať kedykoľvek počas dňa s náležitou rozcvičkou. Zvážte svoje ciele, denný

rozvrh, spánkový režim a osobné preferencie, aby ste si vybrali čas, ktorý vám najlepšie vyhovuje. Je dôležité nájsť si čas, ktorý vám umožní užiť si beh a dosiahnuť svoje ciele. Bez ohľadu na to, kedy sa rozhodnete behať, je dôležité, aby ste sa cítili dobre a užívali si každý krok, takže si na seba hoďte legíny a funkčné tričko, obujte si obľúbené bežecké topánky a vyrazte na trať.

Sport Vision Tím

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...
08.
Sep.
Magazin
V nekompromisnej snahe dosiahnuť úspech ideme počas tréningu často až na hranicu vytrvalosti. Snaha o dokonalý fyzický vzhľad a z...