Vyhľadajte na stránke
TRAILOVÝ BEH A OCR ZÁVODNÝ VÝSTROJ
Magazin
05.06.2023.
Magazin

TRAILOVÝ BEH A OCR ZÁVODNÝ VÝSTROJ

05.06.2023.

Trailové behy a preteky OCR sú v našej krajine čoraz populárnejšie a rozšírenejšie. Víkend na čerstvom vzduchu, fyzická aktivita, spoločenské stretnutia a k tomu všetkému zaslúžená medaila ako odmena za námahu sa stáva čoraz bežnejšou rutinou rekreačných aj profesionálnych bežcov.

Okrem fyzickej prípravy zohráva niekedy veľkú úlohu aj výstroj, ktorú máme na určitý druh aktivity. Aby bola táto krásna disciplína zábavnejšia a menej utrpenia, je veľmi dôležité, aby boli pokryté všetky položky prípravy. Ako človek, ktorý sa tomuto športu intenzívne venuje už tri roky, sa s vami podelím o niekoľko tipov týkajúcich sa výstroja, aby ste nerobili chyby, ktoré najčastejšie robia začiatočníci.

Najdôležitejšie je, aby ste mali dobrú fyzickú prípravu a základňu pre takéto úsilie. Ďalšou dôležitou položkou je správna výživa pred, počas a po pretekoch, ako aj dobrá hydratácia. Treťou najdôležitejšou vecou, ktorá je zároveň témou tohto blogu, je výstroj. Okrem toho, že dobrá výbava dobre vyzerá a motivuje nás, najmä ženskú časť populácie, zohráva niekedy významnú úlohu pri výkone v tréningu aj na pretekoch.

Podľa môjho názoru je najdôležitejšou súčasťou výstroja správna obuv. Zvyšok výstroja, aj keď nie je najvhodnejší, vás príliš neohrozí, môže vás len spomaliť. Ak však tenisky nie sú správne, môže dôjsť k rôznym zraneniam - bolesti prstov na nohách, ak sú tenisky tesné, vyvrtnutie kĺbu, ak tenisky nie sú stabilné, alebo pošmyknutie, pád a poranenie iných častí tela, ak podrážka tenisiek nemá dostatočne dobrý úchyt alebo priľnavosť. Preto si vyberajte trailovú obuv s dobrou podrážkou, ktoré sú ľahké a zároveň dostatočne pevné.

Čo sa týka oblečenia, je dôležité, aby rýchlo schlo, ak zmokne, preto odporúčam syntetické materiály alebo tričká Dri-Fit a legíny/šortky. Syntetika rýchlo schne vo vetre, aj keď je na vás, zatiaľ čo bavlna dlho zadržiava vodu a vytvára pocit chladu. Ak fúka vietor, odporúča sa nosiť cez tričko vetrovku. Majte na pamäti, že by vám nemalo byť príliš teplo, pretože beh zvyšuje telesnú teplotu. Ak je vonku 10 stupňov, oblečte sa, ako keby bolo 20 (vždy počítajte +10 stupňov od aktuálnej vonkajšej teploty).

Najdôležitejšie je predovšetkým počúvať svoje telo, behať rozumne, užívať si to a po každom preteku sa tešiť na ďalší. Použite niektoré z týchto tipov a uvidíme sa na trati!

anicateretanica

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...