Vyhľadajte na stránke
ČO TREBÁRS KEMPOVANIE?
Novosti
14.08.2023.
Novosti

ČO TREBÁRS KEMPOVANIE?

14.08.2023.

Akonáhle sa rozhodnete kempovať, otvorí sa pred vami úplne nový svet. Pre všetkých, ktorí milujú pohodlie hotelového ubytovania, to bude obrovské vybočenie z komfortnej zóny. Či už ste začiatočník, alebo skúsený kemping, vždy je dobré začať svoje nové dobrodružstvo náležite vybavení. Zoznam potrebných vecí na kempovanie sa u každého človeka líši. Bez niektorých položiek však naozaj nemá zmysel vyrážať do prírody, či už ste v srdci sebeväčší dobrodruhovia. Príroda je divoká a nepredvídateľná, preto by ste si so sebou mali vziať všetko, čo vám pobyt vonku uľahčí, spríjemní a samozrejme vás aj pobaví

MENEJ JE VIAC?

Možno so sebou neradi nosíte príliš veľa vecí, ale musíme podotknúť, že v tomto prípade príslovie "menej je viac" nie je úplne na mieste. Na druhú stranu by ste to nemali preháňať podľa zásady "pre všetky prípady", ale byť umiernení. Okrem špecializovanej outdoorovej výbavy, ktorá by mala byť prispôsobená pobytu v prírode, by váš zoznam mal obsahovať praktické a viacúčelové veci. Tento zoznam tiež závisí od toho, kam sa chystáte a koľko dní sa zdržíte. Aby ste na niečo nezabudli, nižšie uvádzame zoznam vecí, ktoré by ste nemali zabudnúť, keď idete kempovať..

  • Stan

Nováčikovia by si mohli myslieť, že kúpiť stan je ľahké. Keď však dôjde na vec, objaví sa milión otázok. To, na čo sa musíte sústrediť, je účel (pre aké ročné obdobie a do akých poveternostných podmienok stan potrebujete) a počet osôb. Stan by mal byť ľahký, ľahko sa skladať a rozkladať, a pokiaľ chcete naozaj dobrý stan, ktorý budete často používať, neváhajte si kúpiť dvojvrstvový, aby vás dážď neprekvapil. Je vhodné vziať si so sebou stanovú podložku.

  • Spací vak a podložka

Spací vak je vedľa stanu základnou položkou na tomto zozname. Tu je tiež dôležité, pre aké podmienky spacák vyberáte, a samozrejme, aby bol ľahký a kompaktný. Dnešné moderné technológie umožňujú, aby bol spacák ľahký a zároveň výborne izoloval. Samozrejmosťou je podložka pod batoh. Existuje veľký výber - od nafukovacích až po tie z rôznych materiálov, všetky majú za cieľ zmäkčiť nárazy a udržať teplotu povrchu pod vami.

  • Svietidlo

Pokiaľ ide o svietidlá, vyberajte kvalitnejšie a majte na pamäti, že by bolo skvelé mať také, ktoré sa nosia na čele a na ruke, aby ste mali pri pohybe v tme voľné ruky. Položkou, na ktorú často všetci zabúdajú, sú náhradné batérie.

  • Nástroje do prírody

V prírode budete potrebovať malú sadu náradia, ktorej nevyhnutnosť si uvedomíte, akonáhle začnete stavať stan, a potom aj v prípade zlého počasia, dažďa a pod..

  • Horák a vonkajší jedálenský set

Či už sa chystáte na jeden alebo viac dní, sada na varenie a horák sa vám budú hodiť. Možno máte na cestu zbalený sendvič, ale teplý nápoj a jedlo vám prídu vhod, najmä po namáhavej prechádzke. Pokiaľ je príbor ľahko zložiteľný a nezaberá veľa miesta, potom by v batohu rozhodne nemal chýbať.

  • Zariadenie pre zakladanie ohňa

Je niečo krajšie ako táborák v prírode? Možno ste na túrach nestačili, a tak sa vám toto vybavenie bude hodiť. Samozrejme sa tu nemusíme zmieňovať o tom, ako opatrní musíte byť, pokiaľ ide o oheň v prírode.

  • Prvá pomoc

Ako sme spomenuli na začiatku, príroda je nevyspytateľná. Kvôli nedostatočnej opatrnosti môže ľahko dôjsť k zraneniu. Preto je naozaj nutné mať lekárničku, ale tiež poznať základné pravidlá jej poskytovania. Patria do nej pomôcky na hojenie rán, niečo na bolesť, ale aj probiotiká. Samozrejmosťou sú antiseptiká.

  • Sada pre osobnú hygienu

Okrem mydla, zubnej kefky a pasty, vlhčených obrúskov a dezinfekčného gélu nezabudnite ani na prostriedky proti dotieravému hmyzu. Tiež, či už ste na horách alebo pri mori, v akomkoľvek ročnom období, je potrebná ochrana pred slnkom. Vyberte si krém s vysokým ochranným faktorom SPF a pravidelne ho aplikujte.

DODATOČNÝ KOMFORT

Až si skontrolujete všetky veci z tohto zoznamu, môžete sa zamyslieť aj nad výbavou, ktorá pre vás nie je nevyhnutná, ale môže vám priniesť ďalšie pohodlie a zábavu. Pokiaľ idete autom a máte dostatok miesta, môžete si vziať skladacie stoličky a stôl. Tiež pre ležanie na tráve je dobré mať deku vyrobenú práve na tento účel, ktorá je z jednej strany nepremokavá a dá sa ľahko utrieť. Naozajstní hedonisti by mohli premýšľať o hojdacej sieti, ktorú môžete uviazať medzi dva stromy, prečo nie? Pre skutočné osvieženie počas leta, ale aj pre jedlo, ktoré si mienite na tých pár dní v prírode pripraviť, je ideálne mať prenosnú chladničku. Termoska je tu na to, aby udržiavala optimálnu teplotu vášho nápoja. V dnešnej dobe existuje toľko vecí, vďaka ktorým sa človek môže priblížiť prírode a naučiť sa z nej tešiť. Preto si ešte raz prejdite tento zoznam, vybavte sa a vydajte sa na výlet, ktorý vám prinesie len pozitívne zážitky.

Tím Sport Vision

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...