Vyhľadajte na stránke
ROZLIŠUJETE OUTDOOROVÚ OBUV PRE RÔZNE ÚČELY?
Magazin
18.09.2023.
Magazin

ROZLIŠUJETE OUTDOOROVÚ OBUV PRE RÔZNE ÚČELY?

18.09.2023.

TRAIL VS. HIKING

V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto príležitosti. Každá trať má svoje špecifické požiadavky, rovnako ako každý typ obuvi má svoj vlastný účel. Či už ste vášnivým milovníkom prírody, alebo vo svete trailových aktivít len začínate, mať správnu obuv je nevyhnutné. Otázka, aký typ obuvi si vybrať, závisí od charakteru vášho dobrodružstva, ale vždy je dôležité dôkladne zvážiť svoje možnosti, aby ste si zaistili pohodlie a bezpečnosť počas vašich aktivít. Sme tu, aby sme vám poskytli definitívne odpovede, či už potrebujete tenisky na trailový beh alebo lezenie.

Tenisky Trail

S rastúcou popularitou ľahkého vybavenia pre všetky outdoorové športy sa do popredia dostáva trailová bežecká obuv. Tieto modely vznikajú kombináciou dizajnu turistickej obuvi a klasickej bežeckej obuvi. Ide o typ tenisiek, ktoré sa nosia vonku, a horolezci si ich často vyberajú, keď sa chcú pohybovať rýchlo a ľahko, ale s dodatočnou ochranou a podporou, dobrou priľnavosťou, čo je v podstate všetko, čo je potrebné na pohyb v teréne. Sú navrhnuté tak, aby poskytovali dodatočnú podporu v skalnatom a agresívnejšom teréne v porovnaní s tradičnou bežeckou obuvou. Trailovú bežeckú obuv môžete používať od miestnych mestských trás až po horské chodníky, na krátke a ľahké behy alebo dlhšie vytrvalostné dobrodružstvá, jedným slovom, táto obuv je mimoriadne prispôsobivá. Výberom ľahkých tenisiek ochránite svoje nohy a chodidlá pred záťažou počas celodenného behu na trati. Sú vyrobené s odolnou podrážkou a hrubšou a pevnejšou medzipodrážkou. Sú ľahké a poskytujú dodatočnú podporu v náročnejšom teréne a chránia pred pošmyknutím na blate alebo sypkom povrchu. Podrážka trailových tenisiek má zvyčajne oveľa väčšiu pružnosť, a preto prispieva k oveľa väčšiemu pohodliu pri behu v porovnaní s teniskami určenými na turistiku. Mnohí skúsení turisti a chodci uprednostňujú väčšiu voľnosť pohybu a lepšiu odozvu bežeckých tenisiek, hoci na získanie sily, rovnováhy a istoty na dlhé vzdialenosti a v meniacom sa teréne je potrebný čas. Z tohto dôvodu, ak ste začínajúci turista, odporúčame z bezpečnostných dôvodov tvrdšiu podrážku. Na turistiku v letných mesiacoch alebo v oblastiach, kde sa nevyhnete prechodu cez rieku, je žiaduce dobré vetranie a rýchloschnúce sieťované materiály. Trailové tenisky sú ľahšie, pružnejšie a priedušnejšie ako turistické tenisky. Hoci môžete chodiť na túry v trailových teniskách, neponúkajú takú odolnosť, podporu a ochranu ako špecializované turistické tenisky, ale ponúkajú väčšiu rýchlosť a obratnosť na úkor ochrany a podpory, aby zostali flexibilné a ľahké.

Turistické tenisky

Turistické tenisky sú navrhnuté tak, aby boli pevné a odolné, určené na športy, ktoré si nevyžadujú vysokú rýchlosť pohybu, a tiež na podporu turistov a milovníkov prírody, ktorí na trase potrebujú dodatočnú ochranu. Horolezecké chodníky sú náročnejšie, neprístupné, šikmé a vyžadujú si oveľa väčšiu opatrnosť v porovnaní s turistickými chodníkmi. Zvršok turistických topánok je často vyrobený z kože alebo odolnej nylonovej sieťoviny a zvyčajne má vlastnosti odolné voči vode a chladu. Hoci je v týchto teniskách možné behať, neodporúčame to. Tuhosť turistických tenisiek zníži vašu rýchlosť a obratnosť. Modely s nízkou špičkou poskytnú väčšiu flexibilitu, rýchlosť a obratnosť na trase, zatiaľ čo tenisky so strednou špičkou poskytnú väčšiu ochranu členkov a podporu v náročnom teréne. Obe možnosti sú vynikajúce na akýkoľvek druh chôdze. Všetko závisí od osobných preferencií a od toho, ako chcete, aby sa vaše nohy cítili počas turistiky.

Podrážky turistických a trailových tenisiek sa vo všeobecnosti výrazne líšia z hľadiska dezénu, gumovej zmesi a tvrdosti. Podrážka turistických tenisiek je zvyčajne pomerne pevná, aby poskytovala dodatočnú oporu pri pohybe po nerovnom a potenciálne nebezpečnom teréne, a má väčšie hroty, aby poskytovala lepšiu trakciu na blatistých, piesčitých chodníkoch, keď sa do cesty postavia klzké korene stromov a sneh.

Na turistiku mimo sezóny alebo v zime by ste mali uprednostniť pevnejší zvršok a obuv s nepremokavou membránou. K dispozícii sú síce niektoré nepremokavé trailové tenisky, ale ak si vyberiete turistické tenisky, nájdete oveľa viac nepremokavých možností, čo môže zvýšiť vaše šance nájsť model, ktorý vám bude vyhovovať. Ak teda hľadáte skutočnú nepremokavú ochranu, turistická obuv bude najlepšou voľbou zo všetkých, pretože stredne strihaná konštrukcia zadrží podstatne viac vody. Nepremokavosť znamená zhoršenú priedušnosť, čo môže mať za následok, že nohy nebudú mať dobré odvetrávanie, najmä počas horúcich, suchých dní a pri veľkej námahe.

Správná obuv pro vaše výpravy

Nemôžeme povedať, že tieto a tieto tenisky sú lepšie ako turistické tenisky, alebo naopak, len slúžia rôznym potrebám. To, ktoré si vyberiete, závisí najmä od dobrodružstva, na ktoré sa vydávate, od terénu, ktorý potrebujete prekonať, od vzdialenosti, ktorú prekonávate, a od toho, akú hmotnosť nesiete. Trailové topánky sú pre vás vhodné, ak chcete byť ľahkí a pohybliví. Ak plánujete vykonávať extrémne namáhavú turistiku a prekonávať dlhé vzdialenosti alebo ste pripravení liezť s ťažkým batohom, sú pre vás určené turistické topánky.

Pripraviť, ideme na to!

Keď už viete, aký je rozdiel medzi turistickou a trailovou obuvou, rozhodnite sa a vyrazte von! Bez ohľadu na to, akú obuv si vyberiete, je dôležité mať na pamäti, že príprava a ďalšie informácie o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností sú kľúčom k tomu, aby ste si mohli užívať pobyt v prírode. V konečnom dôsledku je rozhodnutie na vás a v našom internetovom obchode určite nájdete ideálny model pre vaše "off road" dobrodružstvo.

Tím Sport Vision

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
08.
Sep.
Magazin
V nekompromisnej snahe dosiahnuť úspech ideme počas tréningu často až na hranicu vytrvalosti. Snaha o dokonalý fyzický vzhľad a z...