Vyhľadajte na stránke
Hra mysle: Ako zostať sústredený počas maratónu
Magazin
02.05.2023.
Magazin

Hra mysle: Ako zostať sústredený počas maratónu

02.05.2023.

Bežanie maratónu je skúškou fyzickej a psychickej záťaže na mnohých úrovniach. Počas behu, ktorý trvá dlhšie, ako ste zvyknutí, sa vaša výkonnosť začne znižovať, čo môže viesť k asymetrii, nerovnováhe a dokonca k zraneniu. Udržiavanie psychickej stability vás nielen udrží v bezpečí a zdraví, ale z dlhodobého hľadiska vám beh uľahčí. Nižšie preto navrhujeme niekoľko spôsobov, ako si pri behu udržať duševnú aktivitu.

 

Vytvorte si plán

Je dôležité dôverovať svojmu tréningovému plánu a rovnako dôležité je dôverovať osobe alebo trénerovi, ktorý tréningový plán navrhol. Ak si môžete byť istí, že váš tréningový plán a tréner, ktorý za ním stojí, vás dokážu doviesť do cieľa maratónu, urobíte veľký krok k jeho realizácii. Nájdite si preto inštruktora, ktorý pozná váš bežecký štýl a poskytne vám potrebnú podporu.

 

Správajte sa tak, ako by ste si to užívali

Beh môže byť niekedy ťažký, ale nikto ťa do toho nenúti, však? Pravdepodobne behávate, pretože to milujete, takže keď cítite, že ste unavení, vyčarte si úsmev na tvári. Bežci, ktorí sa smejú, spotrebúvajú menej kyslíka, bežia úspornejšie a uvádzajú nižšiu mieru námahy v porovnaní s tými, ktorí sa mračia, keď dupajú nohami po trati. Čím viac budete vyzerať, že si to naozaj užívate, tým je pravdepodobnejšie, že inšpirujete niekoho iného, koho pri behu miniete. A takáto pozitívna energia je rozhodne nákazlivá!

 

Umiestnite pohyblivý cieľ

Či už bežíte z bodu A do bodu B, do určitého bodu a späť, alebo v kruhu, je pravdepodobné, že nie vždy vidíte cieľovú čiaru. Ak ste si však niekedy povedali, že sa jednoducho musíte dostať k určenému stromu alebo značke v diaľke, ste na správnej stope. Zameranie pozornosti na pohyblivý cieľ vám môže pomôcť pohybovať sa rýchlejšie a znížiť mieru vnímanej námahy. Nezáleží na tom, či sa na danom mieste skutočne nezastavíte; rozdelenie kilometrov na menšie časti oklame vašu myseľ, aby uverila, že nie je až také ťažké bežať tak dlho.

 

Skontrolujte, ako ste fit

Môže vás to zamestnať, ale môže vám to pomôcť aj načerpať energiu. Skontrolujte, či dýchate dostatočne zhlboka? Aké je vaše držanie tela? A čo váš krok? Spočítajte si kroky, aby ste určili svoje tempo, a pracujte na zlepšení tohto čísla pri ďalších behoch.

 

Vytvorte si vlastnú mantru

Ak chcete zostať rýchli a uvoľnení v náročných fázach behu, vo chvíľach, keď môžete myslieť len na to, koľko času vám ešte zostáva, použite mantru, ktorá vás vráti do prítomného okamihu. Dôležité je, aby to bola vaša vlastná mantra, nie niečo, čo vám niekto poradil opakovať. Niečo upokojujúce, ako mentálny kontrolný zoznam, ktorý vám pripomenie, aby ste sa nenapínali, nezatínali čeľusť alebo sa nezadrhávali v kŕči. Nájdite si frázu, ktorá skutočne vystihuje vás a váš spôsob behu.

 

Hovorte sami so sebou

Na prvý pohľad to môže znieť bláznivo, ale ak sa na mantru nedokážete sústrediť, dobrá motivačná samomluva zvýši vašu výdrž. Výskum ukázal, že bežci oveľa častejšie dosiahnu stav "flow", t. j. bežeckého vzrušenia, keď používajú motivačný samomluv. Aj športovci, ktorí hovorili sami so sebou v druhej osobe, boli rýchlejší a generovali viac energie.

 

Okrem vyššie uvedených stratégií vám beh uľahčí aj niekoľko malých trikov. Jedným z nich je venovať pozornosť svojmu okoliu, skutočne sa sústrediť na pohľady a zvuky okolo seba namiesto na svoje svaly. Počúvanie hudby počas behu vám môže pomôcť bojovať s monotónnosťou a motivovať vás k dlhšiemu behu, pričom vás zdrží od pozerania na hodinky.

 

Možno sa chcete sústrediť na vážnu úlohu, ktorá vás čaká, alebo na problém, ktorý práve máte a ktorý nemá nič spoločné s behom. Okrem upútania pozornosti vám beh dokáže vyčistiť myseľ, takže riešenie sa vám bude zdať oveľa jednoduchšie ako v bežných podmienkach.

Dlhé kilometre zaťažujú váš pohybový aparát, a preto sa každý beh na dlhé vzdialenosti začína rovnakým krokom: nájdením najlepších bežeckých tenisiek, ktoré zmiernia záťaž vašich chodidiel, svalov a kĺbov. Zníženie alebo zmiernenie stresu počas týchto dlhých, náročných kilometrov je však rovnako dôležité ako výber správnej bežeckej obuvi. A tak venujte pozornosť obom aspektom a dosiahnite svoje osobné maximum.

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...