Vyhľadajte na stránke
Z gauča na 21 km: 7 krokov v príprave na váš prvý polmaratón
Magazin
02.05.2023.
Magazin

Z gauča na 21 km: 7 krokov v príprave na váš prvý polmaratón

02.05.2023.

Beh je jedným z mála športov, ktoré môžete vykonávať bez ohľadu na vek a formu. Dôležité je len to, aby ste boli v dobrom zdravotnom stave, a požadovanú kondíciu a plánované výsledky môžete dosiahnuť len vtedy, ak ste odhodlaní a disciplinovaní. V tomto športe nesúťažíte s ostatnými, ale sami so sebou.

 

Polmaratón je vyčerpávajúci pretek, ktorý si vyžaduje intenzívnu fyzickú a psychickú odolnosť. Ak ste človek, ktorý nikdy v živote nebežal viac ako kilometer, predstava, že zabehnete maratón, sa vám môže zdať skľučujúca. Nedovoľte však, aby vás to brzdilo. So správnym tréningovým plánom a dobrou motiváciou môže cieľovú čiaru prekonať každý. Tu vás prevedieme najdôležitejšími krokmi, ktoré vám pomôžu stať sa z úplného začiatočníka šampiónom polmaratónu. Možno dokonca aj maratónu, prečo nie!?

 

Zaujímavosť: najstarším maratónskym bežcom na svete je Fauja Singh, ktorý začal behať ako 63-ročný a ako 92-ročný zabehol maratón v Toronte za 5 hodín a 40 minút, čím vytvoril rekord v kategórii nad 90 rokov.

 

Krok 1: Zdravie na prvom mieste

Predtým, ako začnete trénovať, je dôležité zhodnotiť vašu aktuálnu kondíciu. Uistite sa, že ste dostatočne fyzicky zdatní na to, aby ste sa pustili do prísneho tréningového programu. Ak máte z akéhokoľvek dôvodu pochybnosti, dohodnite si stretnutie so svojím lekárom, aby ste si boli istí celým procesom. Váš lekár vám môže odporučiť, aby ste užívali určité vitamíny alebo vám odporučil správny diétny plán.

 

Krok 2: Stanovte si realistické ciele

Pri začatí tréningového programu na dlhé trate je dôležité stanoviť si realistické ciele. Ak ste nikdy v živote nebehali, nie je reálne myslieť si, že dokážete rýchlo zabehnúť 21 km. Začnite s menším cieľom, napríklad absolvovať preteky na 5 alebo 10 kilometrov. Keď dosiahnete tento cieľ, môžete prejsť na polmaratón a nakoniec na maratón. Všetko závisí len od vás.

 

Krok 3: Navrhnite tréningový plán

Po stanovení cieľa je čas dobre si naplánovať tréning a uistiť sa, že ho nevynecháte. Dobrý plán prípravy na maratón bude postupne zvyšovať vašu kilometráž v priebehu času, čo umožní vášmu telu adaptovať sa na zvýšenú záťaž. Na internete je k dispozícii mnoho tréningových plánov a rád a je dôležité vybrať si taký, ktorý vyhovuje vašej aktuálnej forme a cieľom. Vždy sa môžete poradiť s profesionálnymi inštruktormi, ktorí vám poskytnú najspoľahlivejšie pokyny a rady.

 

Krok 4: Investujte do dobrých bežeckých tenisiek

Investícia do dobrých bežeckých tenisiek je pri začatí prvých bežeckých tréningov nevyhnutná. Dobre zvolený pár bežeckých tenisiek vám pomôže predísť zraneniam, zlepšiť výkon na trati a vašu celkovú výkonnosť. Navštívte náš špecializovaný obchod Run 'n More s bežeckou výbavou, kde si otestujete svoje chodidlá a bežecký štýl a po konzultácii s našimi vyškolenými predajcami si vyberiete tenisky ideálne pre vás.

 

Krok 5: Krížový tréning

Hoci je beh základom maratónskeho tréningu, je dôležité doplniť si športovú rutinu aj o iné atletické disciplíny. Tento typ tréningu môže pomôcť predchádzať zraneniam a zlepšiť vašu celkovú formu. Zaraďte plávanie, bicyklovanie, funkčný tréning a jogu, ktoré vám pomôžu natiahnuť a regenerovať svaly, ako aj dosiahnuť vnútornú rovnováhu.

 

Krok 6: Vytvorte si dobrý plán výživy

Pri príprave na polmaratón alebo maratón zohráva výživa rovnako dôležitú úlohu ako samotný fyzický tréning. Uistite sa, že svojmu telu dodávate tie správne potraviny, ktoré podporujú váš tréning. Zamerajte sa na vyváženú stravu bohatú na vlákninu a bielkoviny, nevynechávajte jedlá a venujte osobitnú pozornosť dennej úrovni hydratácie. Tipom je nosiť so sebou vždy fľašu s vodou.

 

Krok 7: Zostaňte motivovaní

Celý proces prípravy na preteky môže byť náročný fyzicky aj psychicky, preto je dôležité zostať motivovaný. Trénujte s partnerom alebo sa pripojte k bežeckej skupine, aby ste získali neustálu podporu a pomohli vám prekonať krízové momenty počas tréningu. Oslávte svoje malé víťazstvá na ceste, pretože každý dokončený tréning vytvára pocit zadosťučinenia a každý dokončený pretek vás motivuje k tomu, aby ste nabudúce urobili niečo navyše.

 

Zabehnúť polmaratón alebo maratón je úžasný úspech, ale vyžaduje si tvrdú prácu a odhodlanie. Dodržiavaním týchto krokov zostaňte oddaní svojmu tréningovému plánu a verte, že sa z gauča dostanete až k zdolávaniu trás na dlhé vzdialenosti. Kľúčom k úspechu je stanovenie si reálnych cieľov, dobrý tréningový plán a neustále povzbudzovanie pri tejto skutočne náročnej úlohe. Pamätajte, nič nie je nemožné!

 

Sport Vision tím

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...