Vyhľadajte na stránke
ČO JE VYHORENIE A AKO SA MU VYHNÚŤ
Magazin
08.09.2023.
Magazin

ČO JE VYHORENIE A AKO SA MU VYHNÚŤ

08.09.2023.

V nekompromisnej snahe dosiahnuť úspech ideme počas tréningu často až na hranicu vytrvalosti. Snaha o dokonalý fyzický vzhľad a zdravie v kombinácii so stále sa zvyšujúcimi nárokmi moderného života vedie k cvičebnému vyhoreniu. Tento jav je už dlho známy v športe a postihuje ľudí v rôznych oblastiach. Cvičebné vyhorenie, známe aj ako syndróm pretrénovania, je stav fyzického, mentálneho a emocionálneho vyčerpania spôsobený nadmerným a intenzívnym tréningom. Vzniká vtedy, keď sú telo a myseľ vystavené neutíchajúcemu stresu bez primeraného času na oddych a regeneráciu. To, čo sa považuje za odhodlanie a vytrvalosť, môže rýchlo viesť k syndrómu preťaženia.

Vysoko intenzívny tréning a jeho dôsledky

Prílišná túžba po dosiahnutí určitých cieľov počas tréningu nás často vedie k tomu, že prekonávame svoje limity bez toho, aby sme venovali pozornosť vyčerpaniu, ktoré sa objavuje ako varovný signál. Časom sa schopnosť organizmu prispôsobiť sa a zotaviť sa čoraz viac znižuje, čo vedie k celému radu fyzických a psychických príznakov.

Fyzické príznaky a zotavenie z vyhorenia

Vyhorenie pri cvičení sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Objavuje sa chronická únava a vyčerpanie, ktoré často sprevádza dlhodobá svalová stuhnutosť a pretrvávajúca bolesť. Znížená výkonnosť pri cvičení sa stáva zjavnou, a to aj napriek neustálemu tréningovému úsiliu. Možné sú poruchy spánku a chuti do jedla, ktoré problém ešte zhoršujú a vytvárajú začarovaný kruh, ktorý narúša cvičenie aj celkovú náladu. Ak sa u vás vyskytnú príznaky, ako je silná bolesť a každodenné vyčerpanie, doprajte svojmu telu dostatok času na zotavenie. Všetci máme chvíle, keď po náročnom tréningu pociťujeme bolesť alebo únavu, ale ak sa to stáva takmer každý deň alebo sa to stáva neznesiteľným, vaše telo vám hovorí, aby ste si dali pauzu. Doprajte si deň alebo dva oddychu pri obľúbenom filme alebo masírovaní boľavých svalov penovým valcom a nevyčítajte si to. Vaše telo sa vám poďakuje, keď príde čas opäť si obuť tréningové topánky. Ak sa jednoducho necítite dobre pri myšlienke na pravidelný tvrdý tréning alebo vás trochu bolí predchádzajúci tréning, nemusí byť nutné stráviť celý deň na gauči. Táto situácia je skvelou príležitosťou venovať jeden deň aktívnej dovolenke. Vyberte si aktivitu, ktorá doplní váš bežný tréning. Joga, turistika alebo bicyklovanie sú len niektoré zo spôsobov, ako byť aktívny a zároveň si oddýchnuť od svojej bežnej rutiny.

Bežné psychologické príznaky vyhorenia vo fitnes

Psychologické a emocionálne vplyvy nasledujú po fyzických účinkoch. Ľudia, ktorí zažívajú vyhorenie z cvičenia, môžu mať pocity podráždenosti, depresie a úzkosti. Klesá motivácia a stráca sa záujem o činnosti, ktoré ich kedysi bavili. Pocity sklamania a strata sebadôvery podkopávajú vieru v seba samého a ďalej prispievajú k cyklu vyhorenia. Ak počas tréningu zistíte, že vás nič nebaví alebo nudí, je čas zmeniť smer a vyskúšať niečo nové. Rutina a dôslednosť nie sú nepriatelia, ale občas je potrebné vyskúšať nové veci, ktoré vyvolajú vzrušenie a umožnia vám získať nové zručnosti. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a preskúmajte, čo ponúka posilňovňa, do ktorej chodíte, alebo vyskúšajte šport, ktorý sa vám vždy zdal lákavý. Dajte si novú výzvu, ktorá vám vyčistí myseľ a vráti potrebu začať odznova. Ak sa stretávate s tým, že vám tréning už nestačí ako relaxačný ventil po stresových situáciách, máte časté výkyvy nálad, medzi podráždenosťou, frustráciou alebo smútkom, pretože cvičenie vám nepomáha cítiť sa lepšie, môže to byť jeden z príznakov psychického vyhorenia. V takom prípade odporúčame dopriať si masáž alebo relaxačné procedúry v kúpeľnom centre. Bavte sa a robte niečo, čo vám v danom čase robí radosť, aby ste si vyčistili myseľ. Odporúčame urobiť si prestávku a stretnúť sa s priateľmi a rodinou, ktorí vám môžu zlepšiť náladu.Photo3

Ako sa vyhnúť fitness vyhoreniu

Aby ste sa vyhli vyhoreniu počas cvičenia alebo ho prekonali, je dôležité zaujať holistický prístup. Rozpoznanie príznakov a symptómov je kľúčové, pretože môže zabrániť dlhodobým následkom. Podporovanie otvorenej komunikácie a poskytovanie podpory je veľmi dôležité a tréneri a školitelia tiež zohrávajú kľúčovú úlohu pri vytváraní cvičebných programov, ktoré zahŕňajú obdobia aktívnej regenerácie a odpočinku. Prioritou by malo byť vzdelávanie o dôležitosti vyváženia intenzívneho tréningu so správnym odpočinkom. Takýto prístup rozvíja zdravé návyky a udržateľné tréningové režimy. Počúvajte svoje telo a zaveďte do svojho tréningového úboru niekoľko zaujímavých inovácií, aby ste narušili monotónnosť.

Sport Vision Team

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...