Vyhľadajte na stránke
Športové novoročné predsavzatia, ktoré v roku 2023 skutočne dosiahnete
Magazin
20.03.2023.
Magazin

Športové novoročné predsavzatia, ktoré v roku 2023 skutočne dosiahnete

20.03.2023.

Pravdepodobne nie je vhodnejší čas na stanovenie nových plánov a cieľov, ktoré chceme dosiahnuť, ako Nový rok. Povzbudzuje nás k tomu, aby sme prelomili zlé a zaviedli nové návyky, ako akýsi nový začiatok. Medzi stanovené ciele často patria aj športové rozhodnutia. Niekto chce schudnúť, niekto sa chce dostať do formy, novej rutiny a životného štýlu a niekto sa jednoducho chce cítiť lepšie po fyzickej aj psychickej stránke.

Šport je jedným zo spôsobov, ako pozdvihnúť celkové duševné a fyzické zdravie na vyššiu úroveň. Ak však nie ste vyslovene športový typ, tieto novoročné predsavzatia môžu ľahko padnúť. A každý si kladie otázku, čo má urobiť, aby sa dostal do novej športovej rutiny.

 

Realistické plány

Na začiatok si položte otázku, čo naozaj chcete, a buďte realisti. Ak sa vzhliadate v jednej z mnohých internetových hviezd a chcete vyzerať rovnako, vždy majte na pamäti, že sociálne médiá často ukazujú nereálny obraz. Aj keď človek vyzerá naozaj fit, sú za tým hodiny a dni cvičenia, odriekania a disciplíny. Ste na to pripravení aj vy? Ak trávite väčšinu dňa v práci alebo ste zaneprázdnená mama, naozaj nie je reálne tráviť celý deň v posilňovni. Tiež si položte otázku, aké sú vaše ciele. Ide len o to schudnúť? Alebo spevniť, získať lepšie držanie tela, zastaviť bolesti chrbta? Je pre vás dôležitá disciplína, pretože rutina prináša do vášho života pokoj? Možno chcete len zapracovať na svojom spoločenskom živote, spoznať nových ľudí alebo sa naučiť fungovať v tíme. Nech už si vyberiete čokoľvek, je dôležité, aby to bolo niečo, čo chcete vy, nie niekto iný.

 

Malé kroky

Neočakávajte výsledky zo dňa na deň. Na dosiahnutie akéhokoľvek športového cieľa, ktorý ste si stanovili, je potrebný čas. A čo je dôležité, vaše športové rozhodnutia nemusia byť zásadnou zmenou. Môže to byť aj rozhodnutie trochu viac sa hýbať, nahradiť jazdu autom alebo verejnou dopravou chôdzou, prestať chodiť výťahom po schodoch, nahradiť popoludnie v meste výletom vonku, na čerstvom vzduchu. Ak máte dieťa a nemôžete veľa chodiť von, existujú cvičenia, ktoré môžete robiť doma so svojím dieťaťom. Dnes je toľko možností, pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, že na niektoré z nich môžete zabudnúť. Nemusí to byť len cvičenie vo fitnescentre, kolektívne športy a cvičenia s osobnými trénermi. Zamysleli ste sa nad tým, koľko benefitov môže vášmu telu a duchu priniesť bicyklovanie, beh v prírode, plávanie, turistika, lyžovanie, korčuľovanie, power walking, joga... Nie všetko musí byť ťažké a náročné. Niekedy je radosť väčšia ako námaha na svaly a výsledky sú rovnaké. Všetko sa počíta.

 

Motivácia

Ako nájsť motiváciu, ak ste sa rozhodli napr. skoro vstávať a zabehnúť si určitú trasu pred odchodom do práce? Alebo je vaším cieľom stráviť po práci hodinu v posilňovni, cez víkend ráno cvičiť jogu alebo ísť na jednodňovú turistiku ako únik z mesta, a vy by ste najradšej boli v posteli, doma a pred televízorom. Vedci tvrdia, že náš mozog potrebuje 21 dní, aby si osvojil nový návyk. Preto je dôležité vytrvať. Stanovte si cieľ na kratšie obdobie, pochváľte sa za každý, aj ten najmenší úspech, to všetko sú malé víťazstvá. Keď sa budete cítiť o niečo lepšie, keď vás už nebude bolieť chrbát a keď budete mať lepšie držanie tela, budete vedieť, že ste na správnej ceste. Nehovoriac o úbytku hmotnosti, spevnených svaloch, pokoji, ktorý prináša nová rutina. Potom bude pre vás ťažšie padnúť do pasce návratu k starým a nezdravým návykom.

 

Vzdať sa neprichádza do úvahy

Vzdávať sa je bežné, ale tentoraz to skúste prijať ako niečo dočasné. To, že ste dnes vynechali tréning alebo zjedli niečo nezdravé, nie je dôvod vzdať sa. Prijmite svoje nedokonalosti ako zvyčajne a pokračujte vo svojom pláne. Viac si budete vážiť sami seba, ak spadnete a potom sa opäť postavíte. Mnohí z nás sa ľahko vzdajú skôr, ako začnú, a to z viacerých dôvodov. Napríklad. chcete sa venovať nejakej aktivite, ale nemáte na to podmienky alebo vhodné vybavenie. Na začiatok je dôležité zaobstarať si základnú výbavu a potom ju "budovať", keď sa dostanete do rutiny. Je skvelé behať v plnej výstroji, ale na začiatok potrebujete len dobré bežecké tenisky. Na začiatok si zaobstarajte dobrú turistickú obuv a batoh a v šatníku máte niečo, s čím už musíte začať. Na behanie, silovú chôdzu a turistiku nepotrebujete členstvo vo fitnes klube. Jogu a pilates, ako aj ďalšie cvičenia môžete cvičiť doma. Stačí jedna podložka, pohodlné legíny a dobrá vôľa. Pokiaľ ide o členské poplatky, existujú výhody, ktoré ponúkajú mnohé fitnescentrá a ktoré môžete využiť. Ak je vašou výhovorkou to, že nemáte čas, zamyslite sa nad tým, aké zbytočné aktivity počas týždňa vám zaberajú čas, a nahraďte ich športovými aktivitami.

 

Výsledky ako motivácia vytrvať

Tak ako vo všetkom, aj v nových športových rutinách sú dôležité výsledky. Stanovte si týždenné a mesačné ciele. Výsledky sa dajú ľahko merať, ak je vaším cieľom schudnúť a spevniť postavu. Ak sú však vaše ciele iné a ťažšie merateľné, položte si po mesiaci otázku - či sa cítim lepšie, či som so sebou spokojný, či lepšie spím, či mám viac sily, zdravú chuť do jedla... Každá kladná odpoveď je znakom toho, že ste uspeli. A čo je najdôležitejšie - lepší zdravý návyk z dlhodobého hľadiska, ako úplný a vynútený obrat, ktorý dlho nevydrží.

 

Dnešné životné tempo nám dáva veľmi málo voľného času, takže je ťažké rozhodnúť sa, ako ho využiť. Keď však uvidíte všetky výhody, ktoré vám šport prináša, zaradíte ho do svojej rutiny. Nech je tento rok rokom, v ktorom sa rozhodnete, že sa šport stane súčasťou vášho života.

Tím Sport Vision

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...