Vyhľadajte na stránke
AKO SA ZBAVIŤ BOLESTI KRKU A RAMIEN?
Magazin
04.05.2023.
Magazin

AKO SA ZBAVIŤ BOLESTI KRKU A RAMIEN?

04.05.2023.

Dnešný životný štýl, neustále pozeranie do telefónu, počítača alebo len niekoľkohodinové sedenie v práci, vytvára okrem iného napätie a bolesti v krčnej časti chrbtice. Naše držanie tela pri sedení a pozeraní do obrazovky spôsobuje zlé zakrivenie chrbtice a núti hlavu predsunúť sa dopredu, čím sa dostávame do tzv. polohy otáznika. Keďže to nie je optimálna poloha chrbtice, telo s ňou bojuje a stavia sa proti nej, čím vzniká kŕč a napätie vo svaloch ramien a krku. Ak tento problém chvíľu ignorujeme, stane sa zvykom a takáto poloha krku môže okrem napätia a bolesti viesť k ešte horšiemu stavu, ako je tlak na nervy, pocit mravčenia po lopatke a ramene, bolesti hlavy, závraty a mnoho ďalších podobných príznakov. Ako tomu predchádzať?

 

Ak je vaša práca kancelárska alebo si vyžaduje dlhodobé sedenie, jednou z rád je vstať každých 45 minút a hýbať sa alebo cvičiť maximálne 2 až 5 minút. Tento prístup zníži napätie v krku a zlepší vaše sústredenie a produktivitu v práci.

 

Čo ak to nestačí?

Ak vás problém s bolesťou krku a lopatiek sprevádza už niekoľko mesiacov/rokov a tieto cviky nestačia, potom je vec vážnejšia a vyžaduje si podrobnejší prístup, ktorým by bol silový tréning 2-3x týždenne, teda posilňovanie svalstva celého tela.

Podelím sa s vami o pár cvikov, ktoré by bolo dobré zaradiť do každodennej rutiny a dopriať telu prospešné pohyby.

 

Tlak na dlaniach

Na stoličke sa posaďte rovno, čo najviac predĺžte chrbticu. Ruky dajte k sebe a oprite si ich o zátylok. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu tlačte hlavu na dlane tak, že ju zatlačíte dozadu. Majte na pamäti, že by ste nemali ohýbať krk nadol, ale skôr tlačiť bradu nadol a dozadu a predstavovať si, ako vás niekto ťahá za vlasy vysoko k stropu. Tlak podržte 3 - 5 sekúnd a potom ho 5-krát zopakujte.

 

Otvorenie

Východisková poloha tiež na stoličke, predĺžte chrbticu, posaďte sa vzpriamene. Vystrite ruky dopredu, dlane smerujú von, ruky sa dotýkajú. Pri nádychu ruky čo najviac natiahnite a urobte oblúk v hrudnej časti chrbta, pri výdychu ruky roztiahnite a rozpažte, dlane smerujú nahor, hrudník tlačte čo najviac dopredu, lopatky spojte. Opakujte 5-krát.

 

Masáž nervov

Východisková poloha je tiež na stoličke, seďte rovno, pozerajte sa rovno. Zdvihnite jednu ruku tak, aby lakeť a rameno boli v jednej línii, a ohnite lakeť o 90 stupňov. Dlaň smeruje nahor, takže ruka a predlaktie tiež zvierajú uhol 90 stupňov. Zhlboka sa nadýchnete a pri výdychu spustíte hlavu k opačnému ramenu a vystretú ruku natiahnite, pričom prsty smerujú k podlahe. Rovnakou rýchlosťou sa vráťte späť do východiskovej polohy. Tento úkon vykonávajte pomaly, zostup nechajte trvať 2 - 3 sekundy. Opakujte 5-krát pre každú ruku (prvýkrát by bolo dobré urobiť to pred zrkadlom, aby ste dávali pozor, že zdvihnutá ruka je rovnobežná s podlahou, a aby nedošlo ku kŕču v ramene).

 

Strečing

Rovnako ako pri ostatných cvičeniach sa posaďte rovno. Hlavu otočíte mierne do strany pod uhlom 45 stupňov a rukou ju mierne spustíte rovnakým smerom. Ak chcete ešte silnejší pocit natiahnutia, uchopte stoličku opačnou rukou a stiahnite ju nadol. V tejto polohe vydržte 10 až 15 sekúnd a potom ju zopakujte 2-krát na obe strany.

 

Jedna zostava týchto cvikov trvá len niekoľko minút a som si istá, že vaše telo sa vám poďakuje, ak ich zaradíte do svojej každodennej rutiny, a to niekoľkokrát denne.

 

Anica Radosavljević @anicateretanica

Podobné články

21.
Nov.
Novosti
Príroda vás rozhýbe, inšpiruje, zlepší vám náladu - tak prečo si nezobrať batoh a nevyraziť za ďal&sc...
10.
Nov.
Novosti
Pronácia nôh je neprávom zanedbávanou témou. Venujme spoločne pozornosť tomuto dôležitému biomechanick&ea...
03.
Nov.
Magazin
Začiatok novembra nám prináša trochu chladnejšie dni, takže ak ste si ešte nenašli ideálnu zimnú bund...
31.
Oct.
Magazin
Flexibilita je rovnako dôležitá ako sila. Flexibilita a mobilita umožňujú tkanivám a kĺbom pohybovať sa v celom rozsahu pohybu. Ok...
31.
Oct.
Magazin
Slávna nemecká outdoorová značka už viac ako štyri desaťročia pomáha dobrodruhom na celom svete v ich úsilí ...
16.
Oct.
Magazin
V dnešnej dobe, keď sa rýchlosť považuje za prioritu, nie je nezvyčajné, že mnohí hľadajú rýchlu a jednoduchú...
11.
Oct.
Magazin
Siahate po jedle, keď chcete zvládnuť zlú náladu, stresové situácie v práci alebo v škole? Ak je odpoveď &aa...
04.
Oct.
Magazin
Kedy je najlepší čas na beh? Je lepšie behať ráno alebo večer? A čo ostatné časti dňa? Niektorí bežci si čas aktivi...
18.
Sep.
Magazin
V tomto sprievodcovi výberom správnej obuvi na outdoorové športy porovnávame výhody dvoch typov obuvi na tieto pr&i...